مقایسه ریزر بلید پرو 17 با مک بوک پرو 16 اینچ

razer blade pro 17 1 - مقایسه ریزر بلید پرو 17 با مک بوک پرو 16 اینچ - وبلاگ - مای ریزر

ریزر بلید پرو 17 یکی از قدرتمندترین کامپیوترهای ویندوزی است که برای انجام کارهای حرفه‌ای و پردازش‌های سنگین ساخته شده است. از طرف دیگر مک بوک پرو 16 اینچ که در سال 2019 میلادی آماده معرفی شد، جدیدترین نماینده شرکت اپل در دنیای لپ تاپ‌ها است که با مشخصات سخت افزاری ویژه‌ای آماده عرضه شده است، اما تفاوت ریزر بلید پرو با مک بوک پرو تا چه سطحی است؟

ریزر بلید پرو 17 از جمله لپ تاپ‌هایی است که در روند طراحی و ساخت آن بیشترین دقت ممکن برای ارائه بهترین بازدهی سخت افزاری انجام شده است. این محصول دارای نمایشگر با کیفیت، GPU پربازده و پردازنده‌ای سریع است. حال سؤال اصلی می‌تواند این باشد که این محصول برای رقابت در برابر مک بوک پروهای شرکت اپل چه حرفی برای گفتن دارد.

در ادامه این مطلب تصمیم داریم تا این دو لپ تاپ قدرتمند را از لحاظ‌های مختلف با یکدیگر بررسی کرده و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

در یک نگاه کلی، می‌توان گفت که ریزر بلید پرو 17 مجهز به جدیدترین نسل پردازنده‌های تولید شده توسط شرکت اینتل است. این لپ تاپ جدید شرکت ریزر مجهز به سیستم خنگ کنندگی ویژه‌ای است که باعث می‌شود تا پردازنده با قدرت بیشتری به عملکرد و کارکرد خودش ادامه دهد و بدون ایجاد مشکلات کاربردی امکان استفاده را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

از طرف دیگر، شرکت اپل نیز  در توسعه و عرضه مک بوک پرو 16 اینچ همانند ریزر از جدیدترین پردازنده اینتل استفاده کرده است. اما سؤال اصلی این است که تفاوت این دو لپ تاپ از لحاظ بازدهی چیست؟

پردازنده مرکزی برابر

ریزر بلید پرو 17 در طراحی سخت افزاری خود مجه به امکاناتی ویژه برای گیمرها شده است. عرضه این لپ تاپ در دو نسخه همراه با پردازنده 6 هسته‌ای نسل نهم اینتل و پردازنده 8 هسته‌ای نسل دهم که به ترتیب با فرکانس‌های 2.6  و 2.3 کلاک شده‌اند، امکان ویژه‌ای را برای پردازش‌های مرکزی سنگین، اجرای بازی‌ها و انجام کارهای حرفه‌ای می‌دهد. در مقایسه پردازنده ریزر بلید پرو 17 با مک بوک پرو 16 اینچ به جرئت می‌توان گفت که هر دو دستگاه تقریباً در یک سطح قرار دارند.

ریزر قدرت گرافیکی بهتری دارد

اما از لحاظ کارت گرافیم، تجهیز لپ تاپ 17 اینچی ریزر به دو پردازنده Intel UHD Graphics 630 و Nvidia GeForce RTX 2070 Max-Q باعث می‌شود تا امکان اجرای بازی‌ها و انجام کارهای گرافیکی حرفه‌ای در این سیستم بهینه‌تر و کاربردی‌تر باشد. پردازشگر انویدیا می‌تواند به طور کامل از دایرکت ایکس‌های نسخه جدید پشتیبانی کند و تمامی موتورهای گرافیکی را با روان‌ترین حالت ممکن اجرا کند.  از طرف دیگر شرکت اپل در کنار تعبیه گرافیک Share اینتل UHD Graphics 630 مدت‌ها است که شرکت انویدیا برسر توسعه و عرضه کارت‌های گرافیکی مشکل داشته و به همین خاطر از سری 5300، 5500  و 5500  M در مک بوک های خود استفاده کرده است. با توجه به این موضوع، می‌توان از لحاظ قدرت پردازشی، ریزر بلید 17 اینچی را برای اجرای کارهای گرافیکی تا حدودی قدرتمندتر دانست.

ریزر بلید پرو 17 - مای ریزر
ریزر بلید پرو 17 یک از لحاظ قدرت گرافیکی توان رقابت با مک بوک پرو 16 اینچ را دارد

حافظه رم قابل ارتقا

ریزر بلید 17 اینچی با رم 16 گیگابایتی ساخته شده است، با این حال این محصول امکان ارتقای رم را به کاربران خود ارائه می‌دهد. کاربران در آینده می‌توانند رم این محصول را تا 64 گیگابایت ارتقا دهند. از طرف دیگر مک بوک پرو 16 اینچ در سه مدل 16، 32 و 64 گیگابایتی طراحی و ساخته شده است و کاربران امتیاز ارتقای این محصول را ندارند.

قیمت منطقی‌تر نسبت به مک بوک

ریزر بلید پرو 16 اینچ با وجود ارائه امکان ارتقای رم و پشتیبانی از کارت گرافیک بالاتر، نزدیک به 400 دلار از رقیب خود که توسط شرکت اپل تولید شده قدرتمندتر است. با توجه به این موضوع می‌توان گفت که ریزر بلید پرو 17 یک لپ تاپ کاملاً کارآمد است که توان رقابت با مک بوک پرو 16 اینچ اپل را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید